Vize budoucnosti luxusních vozů

Každá značka se snaží být o krok před svou konkurencí. Firma Rolls-Royce se již před časem svou studií VISION NEXT 100 pokusila předpovědět budoucí požadavky svých zákazníků.

Po mnoha měsících konzultací vznikla opravdu futuristická vize, jak by mohl vypadat vůz pro náročné zákazníky. Většina klientů se totiž shodla na tom, že Rolls-Royce budoucnosti by měl především zůstat Rolls-Roycem. I budoucnost těchto luxusních vozů si tak udržuje charakteristické znaky, které mají již déle než sto let.

VISION NEXT 100 je odvážným krokem do neznáma. Zároveň ale přesně ukazuje, čím Rolls-Royce je a čím i chce zůstat. Nejde o anonymní, mdlé, sériově vyráběné vozy. Jedná se o vzrušující a extrémně přitažlivou vizi prostorného, autonomního luxusního vozidla, které bude stejně individuální jako jeho majitel.

„Jak bude za sto let vypadat luxusní automobil?“ Tato otázka stála na počátku studie VISION NEXT 100 – tedy Vize příštího sta (let). Odpověď ale není jednoduchá. Nejdřív se tedy designéři soustředili na jinou otázku: „Co bude zákazník od Rolls-Royce za sto let očekávat?“ Koncepty ukazující budoucnost automobilek bývají obvykle utilitaristické a funkcionalistické. Takový ale Rolls-Royce nikdy nebyl, a pokud se bude držet svých vizí, ani nikdy nebude. Značka tak chce v budoucnu vyrábět plně autonomní, na míru upravované a nekompromisní vozidla.

Žádný z automobilů VISION NEXT 100 nebude stejný. Koncept, který značka předvedla, je jen jednou z možných variant. Již dnes je možné si velkou část nových Rollsů upravit podle svého vlastního stylu – a tato možnost se má ještě dále vyvíjet. Přesný design a konfigurace se tak bude lišit kus od kusu. Stále se zlepšující technologie umožní zákazníkům se na výrobě vozu dokonce i přímo podílet.

Součástí VISION NEXT 100 je systém „Hlas Eleanor“. Jde o umělou inteligenci, která bude virtuálním asistentem pasažérů a zároveň i jejich osobním řidičem. Eleanor má kontrolovat nejen okolí vozidla, jak je běžné i dnes, ale zároveň se propojit s ostatními částmi života svých majitelů – případně s dalšími umělými inteligencemi, které budou vlastnit. Intuitivně bude ještě před cestou upozorňovat na nejlepší možné trasy, časové plány a podobně. Když budou pasažéři připraveni vyrazit, ihned jim vůz sama přiveze až před dveře. Také je před dojezdem do cílové destinace upozorní, že by se měli začít připravovat.

Do Rolls-Royce budoucnosti by se mělo nastupovat podobně jako do starých kočárů – bez sklopení hlavy či hrbení zad. Majitelé by si tak například při odjezdu z důležité schůzky měli zachovat svou důstojnost. Velké boční dveře se vysunou směrem nahoru a po jejich otevření se z vozu vyklopí schůdky. Ty následně osvětlí červené světlo, symbolizující červený koberec.

Interiér by měl kombinovat tomelové dřevo a OLED obrazovky. Centrálním prvkem kabiny je pohovka ve futuristickém stylu. Potahy na ní budou jen z těch nejdražších látek – u tohoto konceptu se jedná o hedvábí. Podlaha je pokryta luxusním kobercem. Prostornost kabiny je umocněna velkým předním sklem. Výhled z vozu není narušován volantem ani přístrojovou deskou a pasažéři si tak mohou užívat téměř televizní výhled. Jelikož se jedná o vizi budoucnosti, tak zde samozřejmě dominuje autonomní řízení.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 zaujme i svou velikostí. Na délku má téměř šest metrů a vysoký je 1,6 metru. Dlouhá kapota nebude skrývat pohonnou jednotku, ale zavazadlový prostor. O pohon se totiž pravděpodobně postará dvojice elektromotorů, každý z nich by měl být umístěný na jedné nápravě. Výkon by se mohl pohybovat na úrovni 500 kW.

Barevné schéma nového Rollsu je dvoubarevné, což je v současném pohledu na design velmi moderní – stejně jako zbytek VISION NEXT 100. Jestli tomu tak ale bude i za sto let, to zatím nevíme.

 

Foto: Rolls-Royce