Tři legendy se za volantem MINI chystají na Dakar 2019

Tým X-raid, který je partnerem MINI Motorsport, angažoval tři legendy, které doplní rodinu MINI a zúčastní se příštího ročníku rallye Dakar. Cyril Despres, Stéphane Peterhansel a Carlos Sainz dohromady vyhráli 20 ročníků Dakarské rallye a nyní chtějí toto číslo navýšit za volanty bugin MINI John Cooper Works a pod vlajkou týmu X-raid MINI JCW Team.

Bugina MINI John Cooper Works, kterou vyvinul a postavil tým X-raid, na rallye Dakar poprvé startovala v roce 2018. Cyril Despres, Stéphane Peterhansel a Carlos Sainz na dakarské vítězství zaútočí s nejnovější evolucí závodních strojů MINI Motorsport.

Cyril Despres předtím, než v roce 2015 přesedlal na automobily, vyhrál Dakarskou rallye pětkrát na motocyklu (2005, 2007, 2010, 2012, 2013). Za necelé tři roky už mezi dvoustopými vozidly dosáhl významného úspěchu, když dvakrát vyhrál náročnou Silk Way Rally (2016, 2017).

Stéphanu Peterhanselovi se přezdívá „pan Dakar“, a to ze 13 velmi dobrých důvodů – číslo 13 značí počet vítězství, kterých tento Francouz na Dakarské rallye dosáhl. Peterhansel, stejně jako mnoho dakarských velikánů, začal svou dakarskou kariéru na dvou kolech, na nichž před přestupem do kategorie automobilů získal šest titulů. Peterhansel ví, jak chutná vítězství s automobilem MINI. V roce 2012 vyhrál Dakar s MINI ALL4 Racing. Ve stejném legendárním voze své dakarské vítězství rok nato obhájil. Když letos v průběhu Dakaru Stéphan poskytl rozhovor našemu magazínu, tak mluvil také o tom, že se pravděpodobně vydá do poklidného závodního důchodu. Jeho poslední slova ale byla „kdo ví…“. Takže na ten důchod nedošlo, a tak Stéphanovi můžeme jen popřát hodně úspěchů s novým strojem v novém týmu.

Carlos Sainz je úřadujícím dakarským šampionem. Ročník 2018 byl druhým, který „El Matador“ vyhrál, a podle všeho byly oslavy stejně emotivní jako při jeho prvním úspěchu v roce 2010. Obhajoba dakarského triumfu začne jeho první soutěžním závodem s buginou MINI John Cooper Works v Maroku, kde bude společně s Despresem před Dakarem 2019 získávat cenná vývojová data.

„Mám nový vůz, nový tým a nového spolujezdce, ale stále stejnou vášeň a motivaci. Velmi se těším na závodění s buginou MINI John Cooper Works. Dakarská rally 2019 se pojede téměř výhradně na písku. Jedna chyba a všechno je pryč. Existuje mnoho možností, jak se dostat do problémů a ztratit drahocenný čas. Nadcházející Dakar bude nesmírně intenzivní a náročný,“ říká Cyril Despres.

„Dakar jsem s týmem X-raid vyhrál dvakrát, a to jsou velmi milé vzpomínky. Jsem rád, že se vracím do týmu společně s Carlosem a Cyrilem. Byl jsem velmi nadšený, když jsem do buginy MINI John Cooper Works usedl. Je s ní skvělá zábava a lehce se řídí. Příští Dakar se pojede pouze v jedné zemi a mně Peru přijde jako velmi zajímavá a příjemná destinace. Jsou tam velké duny a širá poušť, což z této rallye dělá velmi zajímavý podnik,“ dodává Stéphane Peterhansel.

„Nový tým, nové auto a s nimi i nová výzva. Že tuto výzvu zvládneme, to vidím velmi optimisticky. Jsme velmi dobře připraveni. Miluji práci na novém voze, jeho vylepšování a rád z něj dostávám maximum. To je vždy vzrušující. S buginou MINI John Cooper Works jsem spokojen a pořád máme čas na její další vylepšování,“ uvádí Carlos Sainz.

„Toto trio je týmem snů, který s sebou přináší bohaté zkušenosti. Carlosovy poznatky nás při vývoji buginy MINI John Cooper Works, co se nastavení týče, posunuly kupředu. Stéphane je starý přítel a jsem rád, že se do týmu vrátil. Cyril ukázal, co umí, a nemůžu se dočkat, až uvidím, jak své zkušenosti prokáže jako člen týmu X-raid. V každém případě s naším vozem najel už hodně kilometrů. Bugina MINI John Cooper Works v posledních měsících uspokojivě dokončila mnoho testovacích kilometrů a my se těšíme na první ostré nasazení v Maroku s Cyrilem a Carlosem za volantem,“ dodává Sven Quandt, šéf týmu X-raid.

 

Foto: X-raid MINI JCW Team