Supersport s otevřeným nebem nad hlavou – Italdesign Zerouno Duerta

Nová designová značka Italdesignu, Automobili Speciali byla představena v roce 2017. Soustředí se především na exkluzivní sběratelské vozy. Novinka Zerouno Duerta představuje druhou fázi tohoto nového plánu Italdesignu.

Původní Zerouno, uvedené před rokem, bylo velmi úspěšné. Všech pět vozů se prodalo během několika měsíců. Automobili Speciali se na tento úspěch snaží navázat dalším vozem – Zerouno Duerta má karosérii ve stylu „Targa“ s odnímatelnou střechou.

Celý proces od vývoje až po výrobu vozu probíhá v italském Moncalieri. Duerta se od verze coupé příliš neliší. Kvůli odstranění střechy má přepracované a vyztužené šasi. Pozměněná je i zadní část, charakterizovaná dvěma výraznými oblouky, které mají v případě převrácení vozu chránit posádku. Karbonová střecha je ručně odnímatelná a ve voze pro ni už nezbylo žádné místo, takže je potřeba ji nechat doma v garáži. Pokud by ale posádku při jízdě bez střechy zastihl nějaký ten déšť, má vůz v zásobě nouzovou skládací plátěnou stříšku.

Tým designérů, pracujících na tomto vozu, se snažil promítnout charakteristické znaky původního Zerouna i do nové verze – styl je tak snadno rozpoznatelný. Vše je podřízeno aerodynamice. Zadní a horní část vozu byla kvůli střeše přetvořena tak, aby nebyl omezen výkon vozu a komfort pasažérů ani při jízdě se staženou střechou. Do vývoje nového Zerouna se zapojil i trojnásobný vítěz slavného závodu v Le Mans a pětinásobný vítěz 12 hodinového závodu na okruhu Sebring Dindo Capello, který prohlásil, že Zerouno perfektně ztělesňuje jeho představy o dokonalém supersportu.

Stejně jako u coupé jsou hlavními prvky Zerouno Duerta jeho nízká hmotnost a dobrá aerodynamika. Celý vůz je tak protkán karbonovými prvky, a to jak v exteriéru, tak i interiéru. Vidlicový desetiválec s objemem 5,2 litru o maximálním výkonu 610 koní a točivém momentu 560 N.m uděluje vozu největší rychlost přes 320 km/h.

Nejen design Zerouna je inspirován závodními vozy. Italdesign si pro obutí svých automobilů vybral výhradního dodavatele pneumatik pro Formuli 1, Pirelli. Zerouno Duerta tak dostane pneumatiky na míru od jedné z nejlepších značek. Tato kola budou patřit k nové barevné sérii a zákazníci si je budou moci vybrat z pestré palety.

Limitovaná edice Zerouno Duerta čítá pouhých pět kusů. Všechny vozy si majitele našly jen pár měsíců poté, co automobilka model oficiálně ohlásila. Projekt Zerouno navíc umožňuje zákazníkům upravit si vozy podle svých vlastních přání. Značka tak v podstatě nevyrobí pět vozů v sérii, spíše půjde o pět samostatných unikátních aut.

 

Foto: Italdesign