SEMA Show 2018 opět bořila hranice

Stalo již téměř tradicí, že na přelomu října a listopadu vyráží část týmu Escape6 do města hříchu, kasín, nočního života, ale hlavně dějiště té největší a nejšílenější světové výstavy zaměřené na upravené vozy, tuning, detailing a aftermarket celkově – SEMA Show. Již 52. ročník této výstavy hostilo Las Vegas a i tentokrát se všichni vystavovatelé chtěli předvést s těmi nejlepšími produkty, nabitými prezentačními stánky a novými showcars.

SEMA Show i tentokrát bořila hranice, popírala pravidla a určovala nové milníky. Jakými slovy byste jinak chtěli nazvat například stvoření s názvem „Corrupt Mustang“, který si ze SEMA Show zaslouženě odvezl cenu TOYO Tires a byl zcela jistě nejdiskutovanějším vozem z pohledu tzv. swapu motoru. Ptáte se jaký motor může pohánět klasického Mustanga, aby to bylo tak zvláštní? Ať se to zdá sebevíc neuvěřitelné, tohoto Mustanga pohání osmiválec o objemu 4,3 litru z Ferrari, který je navíc nadopovaný dvěma turbodmychadly!

Zcela na opačném konci barikády pak stojí Porsche, jehož extrémně široká silueta dává jasně tušit, že autorem těchto křivek není nikdo jiný než Akira Nakai, který je duchovním otcem značky RWB. Z několika stovek kusů aktuálně vyrobených RWB Porsche však toto vybočuje. Přitom nemá nejagresivnější verzi bodykitu, nejkřiklavější barvu ani nejvyšší křídlo. K dílům, které postrádá, totiž můžete přičíst také výfuk, sání a mnoho dalšího, čímž se dostáváme k tomu, čím je tak jedinečné. Nese totiž označení E-RWB a v tomto případě se nejedná o překlep. Pod zadním víkem motoru totiž nenajdete klasický plochý šestiválec, ale pohonnou jednotku z Tesly. Ano, toto RWB Porsche je poháněno elektromotorem.

Jestli je něco opravdu těžké, pak je to vypíchnout několik nejzásadnějších kreací, protože nikde na světě jich nenajdete na jednom místě tolik najednou a na takové úrovni zpracování. Mnoho z nich dokonce vzniklo výhradně pro prezentaci na SEMA Show. Je úžasné, že všechny tyto stavby máte možnost prostudovat do nejmenších detailů a často si i popovídat s jejich majiteli či staviteli. Této možnosti jsme několikrát ani my sami neodolali a jedním z aut, u kterých jsme se stihli zaseknout ještě před oficiálním zahájením SEMA Show byla maličká Mazda R100, která působila o to víc exoticky díky umístění vedle série přizvedlých trucků. Rozhodně se ale nemusela cítit nijak méněcenně. Její majitel a stvořitel v jedné osobě původem z Kanady nám ochotně prozradil mnoho zajímavých detailů o tomto více než 700 koňovém skvostu, který pohání třírotorový wankelův motor 20B a celý výkon přenáší na silnici pomocí zdvojených zadních kol!

Dost ale bylo zábavy, přece jen SEMA Show není „zábavní park“, ale primárně se jedná o profesionální obchodní výstavu, kde ty nejvěhlasnější firmy prezentují to nejnovější a nejlepší ze své nabídky. A pro nás je to vlastně ten hlavní důvod, proč se do Las Vegas každoročně vracíme. Abychom se znovu setkali s našimi obchodními partnery a často již také přáteli ze zámoří, prohodili pár slov a zjistili co nového si pro nás, ale hlavně i pro vás připravili pro příští roky. A opět musíme říct, že se na nás ze zámoří valí doslova lavina novinek ze všech možných oblastí úprav vozů. Ať už jde o detailing a úžasné nové produkty Meguiar’s, revoluční výfukové systémy Borla, vzduchové podvozky Air Lift Performance nebo AccuAir, přídavné budíky PROSPORT, rozšiřovací lemyClinched, stavebnice pro profesionální fabrikátory Vibrant Performance, tepelné izolace DEi, tlumiče KONI, sportovní doplňky NRG Innovations nebo modulární podlahy Swisstrax, už teď se můžete těšit na produkty, které posunou úroveň vašich upravených vozů na zcela novou úroveň.

Některým firmám pak byl prostor vyhrazený na SEMA Show již tak malý, nebo chtěli svou prezentaci od ostatních výrazně odlišit, že ji přesunuli mimo hlavní dění a pořádají privátní akce pro své partnery a distributory. Jedním z těch, kteří tuto formu upřednostňují již několik let po sobě, je výrobce litých a kovaných kol Vossen Wheels, který opět využil prostory galerie hotelu Waldorf Astoria na Las Vegasském Stripu. Nováčkem v tomto ohledu je pak anglický výrobce karbonových sání Eventuri, který své výtvory rozmístil v prostředí vily s výhledem do uklidňující zahrady.

Čtyři dny, které SEMA Show trvá, utekly opět jako voda a je to zatraceně málo času na to, abyste mohli podrobně prozkoumat všechna auta, prezentační stánky, nové produkty, pozdravit všechny své známé a vstřebat atmosféru celé výstavy. Cítili jsme se jako by ten den SEMA začala, ale ve skutečnosti už jsme seděli na tribuně a sledovali spanilou jízdu odjíždějících exponátů z výstavy nazvanou SEMA Cruise. Zbývá už jen říct: „Tak zase za rok Sin City!“

Text: Escape6

Foto Escape6