Rolls-Royce, který tu ještě nebyl. To je Rolls-Royce Cullinan.

Když automobilka Rolls-Royce před třemi lety oznámila, že představí Cullinan, udělala to s vědomím, že její zákazníci po celém světě žádají „Rolls-Royce mezi všemi SUV“.

Cullinan je první SUV, které automobilka připravila za 112 let své existence. Současně se také jedná o první automobil R-R s pohonem všech kol. Vůz je postaven na hliníkové platformě, kterou prvně dostala vlajková loď – Rolls-Royce Phantom. Cullinan měří na délku 5 341 mm a jeho rozvor má hodnotu 3 295 mm. Hmotnost tohoto SUV je 2 660 kg.

Luxus po všech stránkách

Cullinan je luxus ve své nejčistší podobě, kombinovaný s dokonalou praktičností a terénními schopnostmi. Vůbec poprvé v historii se Rolls-Royce může pochlubit výklopným víkem zavazadlového prostoru. Takto řešený zavazadelník je odkaz na dobu, kdy byla zavazadla umístěna mimo automobil, takže cestující nesdíleli stejný prostor se svými osobními věcmi. Zadní část Cullinanu je dvoudílná, ve tvaru vozů Rolls-Royce D-Back z třicátých let. Dvoudílné víko zavazadlového prostoru se otevírá a zavírá automaticky stiskem tlačítka na klíčku od vozu.

Prostor pro cestující vzadu byl navržen tak, aby nabídl nejlepší možný komfort a uspokojil všechny potřeby majitele. Na výběr jsou dvě konfigurace zadních sedadel – Lounge Seats nebo Individual Seats. Více funkčnosti ze dvou výše uvedených provedení poskytuje sedadlo Lounge Seat, protože nabízí místo až pro tři cestující. Zadní sedadla lze také sklopit, což je prvek, který se u vozu Rolls-Royce objevuje vůbec poprvé.

Do interiéru se nastupuje dveřmi, které se otevírají v protisměru. Po odemknutí se podvozek sníží o 40 mm, aby bylo usnadněno nastupování posádky. O to se postará vzduchové odpružení. Cullinan stojí také na speciálních 22″ ráfcích, které mají, podle tradice, vyvážené centrální logo RR, které se při jízdě neotáčí společně s ráfkem a vždy míří kolmo k vozovce, aby bylo i za jízdy čitelné. Ideální jízdní vlastnosti na jakémkoliv typu povrchu obstarávají volitelné jízdní režimy, mezi kterými jsou například i ty pro jízdu na sněhu, či v písku. Na základě volby se nemění jen řízení, ale nastaveno je i chování vzduchového odpružení a stálého pohonu všech kol.

Dvanáct válců pod kapotou

Pod kapotou Cullinanu tepe vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,75 litru, přeplňovaný dvěma turbodmychadly, který nabízí výkon 420 kW a točivý moment 850 N.m, jenž je k dispozici již od otáček 1 600 1/min.

Praktický zavazadelník

Sedadla se skládají elektricky v řadě konfigurací stiskem příslušného tlačítka v zavazadelníku nebo v dolní kapse zadních dveří. Jedním stisknutím se opěradla plynule složí, zatímco současně se vysune opěrka hlavy, aby nezanechala otisk na sedáku. Obě opěradla sedadel je možné zcela složit, čímž vznikne rovná ložná plocha, nebo je lze skládat v poměru 2/3 a 1/3, což dále zvyšuje využitelnost prostoru v zadní části vozu. Cestující na zadních sedadlech mohou i nadále sedět vedle dlouhých předmětů, nebo mohou využít zadní část opěradla jako příležitostný stůl.

Pro ty, kteří chtějí přepravovat dlouhé předměty, Cullinan nabízí velké množství prostoru v různých uspořádáních. Zadní sekce či zavazadlový prostor standardně nabízí 560 litrů objemu, který se po odstranění příčky zvětší na 600 litrů. Navíc spodní část zadních sedadel je nad úrovní dna zavazadelníku, takže ani při složených zadních sedadlech se předměty v zavazadelníku nemohou přesunout dopředu. A pro ty, kteří chtějí ze svých cest vozit dlouhé předměty, je k dispozici délka ložného prostoru 2 245 mm a objem 1 930 litrů, čehož lze dosáhnout elektrickým přizvednutím dna zavazadelníku až ke spodní části sedaček.

Vzhledem k tomu, že zákazníci Rolls-Royce očekávají na míru postavený Cullinan, je v nabídce druhý typ zadních sedadel. Zadní sedadla Individual Seat jsou určena pro ty, kteří před praktičností dávají přednost maximálnímu luxusu. Dvě samostatná sedadla jsou oddělena pevně ukotvenou středovou konzolou se skříňkou na nápoje, která obsahuje skleničky na whisky a karafu, skleničky na šampaňské a ledničku. Sedadla lze také posouvat v řadě úrovní, nabízejících maximální pohodlí při jízdě v zadní části vozu.

Zajímavostí jsou dvě dodatečné sedačky vzadu, které je možné používat, jen pokud auto stojí a je otevřená záď. Tyto sedačky se vysunou, samozřejmě elektricky, a k dispozici je i stoleček. Majitelé tak mohou v pohodlí obdivovat třeba západ slunce.

Dalším prvkem výbavy může být i skleněná přepážka, díky níž se tento vůz stane „tříprostorovým“ SUV. Tato přepážka inspirovaná dobou, kdy člověk zásadně necestoval společně se svými zavazadly, odděluje kabinu pro cestující od zavazadelníku, a vytváří tak pro pasažéry vlastní vnitřní ekosystém. Kromě tiššího prostředí v interiéru je výhodou odděleného prostoru pro cestující to, že v horkých či studených dnech nejsou vystaveni výkyvům teploty ve chvíli, kdy je víko zavazadlového prostoru otevřené.

Za nejluxusnější SUV od Rolls-Royce zájemci také luxusně zaplatí. Podle dostupných informací ceny modelu Cullinan začínají na zhruba čtvrt milionu liber.

Foto:Rolls-Royce