Rolls-Royce Ghost vzdává poctu původnímu modelu Silver Ghost

V roce 1904 spojili své síly průkopník motorismu, úspěšný podnikatel a neohrožený konstruktér, přičemž jejich společnou hnací silou byla touha uspět. O tři roky později jejich společný výtvor zaplnil hlavní stránky novin po celém světě. Těžko uvěřitelný výkon, který ve své době neměl obdoby, absolvovali ctihodní pánové Charles Rolls a Claude Johnson ve voze pojmenovaném „Silver Ghost“ sira Henryho Royce. Tento automobil ujel rekordní vzdálenost 23 127 km. Šlo o dvanáctý vyrobený podvozek modelu 40/50 hp, na němž byla namontována cestovní karoserie Barker & Co 4/5, kterou si objednal Claude Johnson, tehdejší výkonný ředitel Rolls-Royce Limited.

V Goodwoodu, domovině značky Rolls-Royce, v současnosti vzniká jako pocta původnímu modelu Silver Ghost speciální série na zakázku vyrobených modelů Ghost modelového roku 2018. Třicet pět příznivců značky se může těšit na soudobý mistrovský kus automobilové historie.

Automobil Rolls-Royce v dnešní době představuje absolutní luxus, který je prostoupen historií. Automobil kolekce Rolls-Royce Collection Car zosobňuje jedinečnou práci týmu Rolls-Royce Bespoke Design, kdy každý kus je sběratelským originálem. Klíčovým prvkům této kolekce byla věnována důkladná pozornost. Odkazy velebící minulost jsou mistrně zakomponovány ručním způsobem do exteriéru a interiéru modelu Ghost. Soška Spirit of Ecstasy z ryzího stříbra, múza doprovázející všechny vozy vyrobené od roku 1911, odkazuje na průkopnické dědictví předchůdce tohoto automobilu. Speciálně vytvořený punc AX201, registrační značka původního „Silver Ghostu“, bude vyražen Puncovním úřadem ve spodní části každé ze sošek. Společně s puncem AX201 se zde objeví druhý unikátní punc „RR“, tedy stejnojmenný znak automobilky, který zde slouží jako povinné označení výrobce a dokládá původ tohoto vozu. Jedinečnost této kolekce představuje samo o sobě černě zlaté lemování spodní části sošky Spirit of Ecstasy. Vyznačuje se kladívkem rozklepaným měděným vykládáním, které je poctou mědi, jež se hojně používala v motorovém prostoru původního „Silver Ghostu“. Tvarovaná, vyklepávaná a texturovaná měď je vyzdobena nově navrženým puncem AX201. Také barva Cassiopeia Silver je vyrobená na zakázku a je prostoupena jemnými částečkami ryzího stříbra. Na vůz je aplikována ručně a její nanesení mistrem lakýrníkem zabere zhruba osm hodin.

Černě lakovaná maska chladiče napodobuje charakteristický černý chladič původního „Silver Ghostu“, zatímco kompletně leštěné středy kol s ozdobným nápisem „SILVER GHOST – SINCE 1907“, vyrytým na stříbrném podkladu, jsou odkazem na detaily původního automobilu. Po otevření od sebe se otevírajících dveří upoutají pozornost akcenty speciálně vyrobené kůže „Forest Green“, která je poctou původnímu čalounění. Nová kůže se stříbřitými prvky se v nabídce Rolls-Royce objevuje vůbec poprvé a nachází se v předních a zadních dveřních panelech. Kromě toho byla na otevřené póry dekorativního dřeva přístrojové desky a dveří nanesena stříbrná barva, reflektující odkaz na skvělé předchůdce tohoto vozu. Dalším odkazem na „Silver Ghost“ jsou hodiny, které jsou vyvedeny jako stříbrný ingot s vyrytým nápisem „Silver Ghost Since 1907“. Také tyto hodiny jsou ozdobeny charakteristickými puncovními znaky této kolekce. Krytí z ryzího stříbra nabízí dekorativní plochu, která připomíná originální přístroje modelu „Silver Ghost“. Ozdobné kryty prahů dávají vyrytými slovy „Silver Ghost Collection – One of Thirty-Five“ hrdě najevo, že jde o výjimečný vůz a jeden z pouhých 35 vyrobených kusů. K vozu je dodávána i schránka na příslušenství, hodinky a sluneční brýle, spolu s perem „Silver Ghost“ tvarovaným do podoby proudnicového vozu. Jako finální detail, který dotváří celkový dojem a završuje kolekci, bude novému majiteli předán vzácný a sběratelsky hodnotný piknikový koš Silver Ghost Hamper, který navazuje na romantickou představu vrcholu stravování na čerstvém vzduchu.

Kromě prvků z kolekce Bespoke „Silver Ghost Collection“ jsou u tohoto modelu samozřejmě k dispozici i technická vylepšení, která se týkají dalšího snížení hlučnosti, jízdních asistentů a také multimediálního systému.

Foto: Rolls-Royce