Příznivci značky Porsche oslavili 143. narozeniny jejího zakladatele

Ve Vratislavicích nad Nisou nedaleko Liberce se před 143 lety, přesně 3. září 1875, narodil pozdější geniální automobilový konstruktér 20. století – Ferdinand Porsche.

Při oslavách 110. výročí jeho narození v roce 1985 byl založen ještě v tehdejším Československu první klub majitelů Porsche. Tento klub vznikl především proto, aby si majitelé těchto tehdy v naší zemi velmi vzácných sportovních automobilů vzájemně pomáhali s opravami a náhradními díly, které se tenkrát jen velice těžko zajišťovaly. V roce 1985 také proběhlo historicky první setkání automobilů Porsche u nás.

V následujících letech se toto setkání několikrát opakovalo, tehdy ještě společně s majiteli příbuzných sportovních automobilů VW Karmann Ghia. V roce 1991 vše vygradovalo mimořádnou akcí v Karlových Varech, na kterou přijelo více než 50 automobilů ze západní Evropy. Počátkem devadesátých let zájem o účast na podobných akcích silně opadl a návrat nastal zase až o pár let později, kolem roku 1998. Tehdy již Porsche Classic Club pořádal své klubové setkání přímo v rodišti Ferdinanda Porsche a tato tradice přetrvává na přání účastníků dodnes.

Letošní jubilejní 25. ročník setkání na oslavu již 143. narozenin Ferdinanda Porsche sice začínal již v pátek odpoledne, ale hlavní program byl v sobotu 1. září 2018. Ačkoli byla celé léto tropická vedra, tak zrovna na tento den přišel do Liberce déšť a chladno. I přes toto nepříznivé počasí přijela do Sportovního areálu Vesec v Liberci více než stovka skalních fandů, a to s různými modely Porsche, od typu 356, přes legendární model 911 v různých modifikacích, i v minulosti silně kontroverzními modely Porsche 914, vodou chlazenými Porsche 924, 944, 928, 968, až po téměř aktuální současnost. Své závodní vozy Porsche dovezl ukázat i Motor Team Macek posádky Macek – Hůla a Rallye Team Pavelini s Petrem Nešetřilem a Jurou Černochem. Velkým překvapením byla i účast 22 automobilů Porsche z Německa, a to nikoli jen ze sousedního Görlitzu a Zittau, ale i Frankfurtu, Berlína a Hamburku. Všichni přijeli již v pátek a zdrželi se až do pondělí.

Vzhledem k neustálému dešti byly letos v rámci bezpečnosti zrušeny ukázkové jízdy, ale na odpolední tradiční orientační rallye, která směřovala do Hejnic na Frýdlantsku, vyrazilo na padesát vozidel.

Foto: Petr Franek