Nový Touareg rozpozná v noci lidi i zvířata dříve než řidič

Nový Touareg je prvním model značky Volkswagen, který je nabízen s asistentem nočního vidění „Night Vision“. Do přídě vozu je integrována termovizní kamera (infračervená kamera). Ta zaznamenává infračervené záření, vydávané živými bytostmi. Pokud kamera rozpozná osoby nebo zvířata, je řidič na tuto skutečnost ihned upozorněn. Díky tomu je sníženo riziko ohrožení chodců či cyklistů, a to zejména při jízdě na neosvětlených silnicích mimo město.

Infračervená kamera zaznamená ve vzdálenosti 10 až 130 metrů před vozem například neskloněné, nezakryté chodce, cyklisty a větší divoká zvířata. Jakmile se dostanou do definovaného koridoru, případně by například chodci mohli vzhledem ke svému pohybu do tohoto koridoru vstoupit, je na tuto skutečnost řidič upozorněn na displeji digitálního panelu přístrojů. Mimo rizikový koridor jsou osoby a zvířata na černobílém obrazu asistenta nočního vidění označeni žlutě. Jakmile překročí stanovené hranice na vozovce, změní označení barvu na červenou. V případě nebezpečné situace a při rychlosti jízdy více než 50 km/h přejde displej do tohoto režimu automaticky i tehdy, pokud není na panelu přístrojů aktivováno zobrazování systému „Night Vision“. V tomto případě červeně vyznačí příslušné osoby nebo zvířata. Při jízdě rychlostí nižší než 50 km/h se bez aktivního zobrazování rozsvítí červený výstražný ukazatel na panelu přístrojů. Zároveň je řidič upozorněn také na průhledovém displeji (červené výstražné upozornění), dodávaném na přání, a zvukovým signálem. Kromě toho se brzdová soustava připraví na případné brzdění, aby mohla okamžitě poskytnout nejvyšší brzdný výkon.

Pokud je Touareg vybaven novými, interaktivními „světlomety IQ.Light – Matrix LED“, jsou osoby v potenciálně rizikové oblasti při rychlosti jízdy více než 60 km/h mimo město navíc krátce bodově osvětleny, aby je řidič lépe viděl a byl na jejich přítomnost upozorněn, aniž by došlo k oslnění příslušných osob. Tato funkce označovacího světla je exkluzivně nabízena ve spojení se systémem „Night Vision“. Díky kombinaci systému „Night Vision“ a „světlometů IQ.Light – Matrix LED“ je možné výrazně dříve rozpoznávat nebezpečné situace a minimalizovat riziko nehody.

Ilustrace: Volkswagen