Motor Show Essen v plné kráse

Od 1. do 9. prosince loňského roku vyvolával essenský autosalon nadšení fanoušků automobilismu z celé Evropy. Více než 360 000 návštěvníků putovalo na výstaviště v Essenu a zaplnilo jeho haly dokonce i během pracovního týdne. Po roce tak těžkém pro auta si více než 500 vystavovatelů užívalo enormní zájem fanoušků o vozy sportovních modelů, tuning, motorsport i klasické automobily. Autosalon překonal i rekord na sociálních sítích: Motor Show Essen obsadila s více než 245 000 fanoušky na Facebooku a více než 50 000 na Instagramu první místo mezi evropskými veletrhy automobilů.

„Essenský autosalon byl obrovským vyznáním lásky k automobilům.  Vedle sportovních inovací a premiér mají návštěvníci Essenu možnost zažít automobily jako kulturní dědictví. Tato pozice se nám líbí,“ shrnuje úspěch autosalonu generální ředitel Výstaviště Essen Oliver P. Kuhrt. K hlavním ozdobám autosalonu patřili nový Ford Mustang Bullitt, Lexus UX F Sport Hybrid, Renault Mégane R.S. Trophy, Škoda Kodiaq RS nebo Volkswagen ID. R Pikes Peak. V předpremiérový den představila skupina TUNE IT! SAFE! nový showcar v podobě BMW i8 od AC Schnitzer v originální policejní verzi. Od teď propaguje bezpečný tuning sportovní plug-in hybrid coupé. Co vy na to?

Individualizace a tuning nezávisí na typu pohonu

Jedním z témat essenského autosalonu byla orientace na e-mobilitu. Přestože nabízený sortiment byl nadále definován klasickým spalovacím motorem, mnoho vystavovatelů se současně otevřelo vozidlům s udržitelným pohonem. Nepředstavují pro tuning překážku. „Individualizace a tuning nezávisí na typu pohonu,“ zdůraznil na začátku veletrhu Constantin Buschmann, předseda správní rady Asociace automobilových tunerů. Tuningová scéna byla v Essenu pestrá a různorodá. Překvapivě velké množství automobilů se třpytilo v barevném, často komiksem inspirovaném designu a lak na Fordu Mustang se dokonce rozsvěcoval na hudbu.

Kromě Německa putovala většina fanoušků na autosalon z Rakouska, Belgie, Francie, Lucemburska a Nizozemí. Na otázku, proč na autosalon přijeli, většina v průzkumu odpověděla: „Motor Show Essen je zážitkem.“ Dlouhé fronty se netvořily pouze v Motorsport Aréně, ale i na autogramiádách, při fotografování, soutěžích o ceny, simulátorech a na přehlídkách. 65 procent návštěvníků zajímal tuning, zejména s ním spojený životní styl, dále motorsport, sportovní automobily a klasiky, ale davy přitahovaly i Motorsport Aréna v hale 4, tuningXperience v hale 1A a bláznivá a dizajnová auta v hale číslo 3.

Přehlídkové molo plné hvězd a celebrit

Vidět a být viděn – to bylo pro bezpočet výrobců automobilů a tunerů motto essenského autosalonu. Výstaviště Essen navštívily osobnosti z oblasti médií a sportu. Mezi celebrity spatřené na autosalonu patřili nejen prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) a bývalý závodní jezdec Jean Todt, ale i reportér F1 Kai Ebel, modelka Sabrina Doberstein nebo kultovní obchodník se šrotem Peter Ludolf. První víkend navštívili autosalon v rámci sponzorské akce výrobce pneumatik Hankook hráči Borussie Dortmund Manuel Akanji a Roman Bürki. Kromě dalších osobností potěšil fanoušky motosportu i americký jezdec rally a rallycrossu Ken Block.

Přípravy na nadcházející ročník Motor Show Essen už jsou v plném proudu. Autosalon otevírá brány výstaviště 30. listopadu a potrvá do 8. prosince 2019.

Foto: Motor Show Essen