MOIA představuje koncept spolujízdy s elektromobilem pro sdílené cestování

MOIA, nově založená společnost koncernu Volkswagen pro oblast mobility, představila rok po svém vzniku komplexní koncept spolujízdy. MOIA poskytuje nové možnosti mobility, které výrazně sníží intenzitu dopravy ve velkých městech. Hodlá snížit počet automobilů ve velkých městech o jeden milion.

Prvním projektem je spuštění kompletního „ekosystému“ včetně nově zkonstruovaného automobilu v Hamburku koncem roku 2018. Posledním chybějícím dílem kompletního systému spolujízdy je automobil MOIA. Kromě tohoto vozu zahrnuje systém také zákaznickou aplikaci, jejímž prostřednictvím si mohou cestující rezervovat služby MOIA a platit za ně. Aplikace před rezervací jízdy ukazuje, které automobily jsou k dispozici a kolik bude jízda stát. Algoritmus pro spolujízdu dá dohromady cestující s podobnými cíli, aby se zvýšilo využití kapacity každého automobilu a nedocházelo ke zbytečnému prodlužování trasy. Systém je završen aplikací pro řidiče a komplexním řízením vozového parku.

Automobil MOIA je elektromobil, který poskytuje vnitřní prostor pro komfortní přepravu až šesti cestujících. Prostorný interiér se samostatnými sedadly nabízí dostatečný prostor pro nohy a dostatek místa pro snadné nastupování ke každému sedadlu. Automobil byl vyvinut a zkonstruován výhradně pro služby spolujízdy s cílem zajistit, aby byla každá cesta komfortní. Dokonce i cestující, kteří si nepřejí žádný kontakt s ostatními cestujícími, by se měli uvnitř tohoto vozu cítit komfortně. Sedadla jsou vybavena prvky, jako jsou například ztlumitelné bodové svítilny a vstupy USB. Každý vůz nabízí také rychlé Wi-Fi pro cestující. Optimalizované automatické ovládání dveří a madlo usnadňují nastupování a vystupování. A zavazadla lze uložit do prostorné části vedle řidiče.

Volkswagen Užitkové vozy a Volkswagen Osnabrück naplánovaly, vyvinuly a vyrobily automobil MOIA během rekordně krátké doby pouhých deseti měsíců. Elektromobil má dojezd více než 300 kilometrů podle metodiky WLTP a jeho akumulátory lze nabít na 80 procent kapacity za 30 minut.

Text: Cars&Stories, foto: MOIA