Hybridní luxus – Bentley Bentayga Hybrid

Také Bentley kráčí směrem k elektrifikaci a Bentayga Hybrid v tomto případě představuje první krok. Hybridní verze luxusního SUV je historicky nejhospodárnějším modelem této značky.

Srdcem modelu Bentayga Hybrid jsou dva zdroje hnací síly – účinný elektromotor a nový zážehový motor V6 3,0 litru přeplňovaný turbodmychadlem. Elektromotor slouží nejen k pohonu vozu, ale pracuje také jako generátor.

Hybrid rozšiřuje stávající luxusní modelovou řadu Bentayga a disponuje, stejně jako varianty s klasickým spalovacím motorem, trvalým pohonem všech kol a čtyřmi silničními režimy – Sport, Bentley, Comfort a Custom. Tlačítko automatického systému start-stop je nahrazeno ovládacím prvkem pro tři elektrické režimy – EV Drive, Hybrid Mode a Hold Mode. Řidič může jejich prostřednictvím určovat strategii využívání elektrické energie z akumulátorů během jízdy.

Displej informačního a zábavního systému a informační panel řidiče byl přepracován, aby zahrnoval informace o elektrickém a hybridním pohonu. Tradiční otáčkoměr je nahrazen ukazatelem, který informuje buď o tom, že je vůz provozován s čistě elektrickým pohonem (EV Drive), nebo o otáčkách motoru při spuštěném spalovacím motoru. Ukazatel stavu nabití akumulátorů nahrazuje teploměr chladicí kapaliny. Displej informačního a zábavního systému může zobrazovat toky energií v každém ze tří elektrických režimů. Řidič tak může sledovat, zda je vozidlo poháněno energií z akumulátorů, nebo spalovacím motorem – nebo zda energie proudí zpět do akumulátorů.

Vozidlo využívá pro maximální hospodárnost každé jízdy informace satelitního navigačního systému k výpočtu nejlepšího způsobu využívání elektromotoru a spalovacího motoru. Stav nabití a naprogramování nabíjení je možné sledovat na displeji MMI i na chytrém telefonu uživatele prostřednictvím aplikace. Nabíjení se ovládá dálkově chytrým telefonem nebo osobně prostřednictvím palubního nabíjecího systému. Zásuvka pro nabíjení je u modelu Bentayga Hybrid umístěna na opačné straně než hrdlo palivové nádrže. Vozidlo je možné připojit k domácí elektrické zásuvce nebo k veřejné nabíjecí stanici. Kompletní nabití akumulátoru z domácí zásuvky trvá 7,5 hodiny. Vůz má s touto zásobou elektrické energie dojezd více než 50 km. Zákazníci s průmyslovou zásuvkou mohou zkrátit dobu nabíjení na 2,5 hodiny.

Bentayga Hybrid nabízí rovněž širokou škálu asistenčních systémů a informačních a zábavních funkcí, jejichž účelem je zvyšovat úroveň bezpečnosti, komfortu a praktičnosti. Luxusní sedadla vpředu, individuálně ručně vyráběná, jsou vybavena elektrickým nastavováním polohy ve 22 směrech, včetně nastavitelných bočních polštářů sedáku a opěradel. Zákazníci mají na výběr čtyřmístný nebo pětimístný interiér. Čtyřmístné uspořádání je pak vrcholnou variantou z hlediska designu, komfortu a luxusu. Dvě samostatná sedadla vzadu jsou nastavitelná v 18 různých směrech a zahrnují funkce masáže a odvětrávání a také opěrky pro nohy.

Foto: Bentley