DB11 AMR – vlajková loď značky Aston Martin

Aston Martin v květnu odhalil na německém Nürburgringu svůj nejnovější vůz – DB11 AMR. Značka tak nahrazuje vysloužilou dvanáctiválcovou DB11 a přidává této řadě na dynamičnosti a výkonu.

Od svého předchůdce se nová DB11 liší větší sílu motoru, charakterističtějším zvukem a vylepšeným výkonem. Pocit z jízdy v „débé jedenáctce“ je, i díky upravenému designu interiéru a exteriéru, mnohem živější. Nepleťme si ale živost s nevyspělostí – i tento Aston čerpá z bohatých zkušeností svých předků. Varianta AMR (Aston Martin Racing) tlačí výkon a rychlost každého modelu až k jeho hranicím. Poprvé se tato zkratka jako označení modelu objevila vloni na autosalonu v Ženevě, kde Aston Martin předváděl své vozy Vantage AMR a AMR Pro.

V srdci DB11 AMR pracuje dvanáctiválcový motor s objemem 5,2 litru a dvěma turbodmychadly, který dává výkon až 470 kW, což je o nějakých 23 kW víc, než zvládl už tak výkonný motor DB11 V12. Točivý moment zůstává nezměněn a jeho hodnota je na hranici 700 N.m. Z 0 na 100 km/h se nová DB11 dostane za 3,7 sekundy – oproti starému modelu si tak polepšila o 0,2 s. Díky maximální rychlosti přes 334 kilometrů v hodině je DB11 AMR jedním z nejrychlejších vozů typu GT na světě. Značka Aston Martin v současné době nevyrábí rychlejší automobil.

DB11 na ulici poznáte podle kombinace odhaleného karbonu lesklých barev. Venkovní design pracuje s kontrasty tmavých, matných ploch a jejich světlých doplnění. Podobný nádech má i interiér – čalounění z kůže a Alcantary s kontrastním limetkovým pruhem uprostřed navozuje pocit opravdového „sporťáku“.

Kromě obvyklé palety barev si mohou zákazníci vybrat i ze tří variant AMR Signature Edition. Do té patří barvy Stirling Green, Dark Knight (černý rytíř) a Satin Dark (saténově tmavá). AMR Signature Edition tohoto vozu je přísně omezena na maximální počet sto kusů.

Řidiči, kteří chtějí, aby jejich DB11 vypadala ještě sportovnější, si mohou přiobjednat například karbonový kryt motoru či vysouvatelný zadní spoiler. Změny jsou proveditelné i v interiéru – na požádání může mít DB11 AMR sportovní volant a pedály z uhlíkových vláken. Zákazníci si také mohou objednat stylové kufry, vyladěné do barev a designu jejich vozu.

Aston Martin DB11 AMR bude stát ve Spojeném království od 174 995 liber, což je přibližně pět milionů korun. V Německu se ale bude prodávat za o něco větší peníze – 218 595 liber (téměř 7,5 milionu korun).

Foto: Aston Martin