BMW testuje jízdní dynamiku u nového modelu Z4

Sportovní dvoumístný vůz BMW Z4 absolvuje zkušební kola v testovacím centru automobilky v Miramas v jižní Francii. Čistokrevný roadster prochází další etapou svého vývoje směrem k sériové produkci. V tomto případě se na důsledně maskovaných prototypech testuje jízdní dynamika.

Testovací trati autodromu Miramas slouží k jemnému doladění všech systémů pohonu a podvozku. Nejdynamičtější verzí nového roadsteru bude BMW Z4 M40i, řadící se do skupiny modelů BMW M Performance. Vůz je vybaven výkonným řadovým zážehovým šestiválcem, sníženým sportovním podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči, nově vyvinutou přední nápravou, M koly z lehké slitiny s kombinovanými pneumatikami, M sportovní brzdovou soustavou a elektronicky řízeným závěrem zadního diferenciálu.

Podobně jako je tomu na Nordschleife okruhu Nürburgring, také centrum Miramas nabízí ideální podmínky pro testování vozů. BMW toto vývojové a testovací centrum využívá již více než 30 let. Jeho součástí je dlouhý asfaltový ovál, okružní dálnice pro provádění vysokorychlostních testů, stejně jako slalomu, připraveny jsou rovněž horské serpentiny, kruhové trati, mnoho tratí plných zatáček a okruhů s různými typy povrchu. Všechny tyto sekce jsou využívány pro detailní analýzu a optimalizaci projevu zrychlení, řízení a brždění. Například pro sladění Adaptivního M podvozku se zadním elektronicky řízeným diferenciálem se v případě Z4 využíval okruh, který je obvykle určen pro BMW Motorsport.

Foto: BMW