BMW rozšiřuje nabídku elektrické mobility

Automobilka BMW představila na autosalonu v Pekingu nový Concept iX3, který má dále posílit postavení značky v oblasti elektrické mobility. BMW tak svou strategii elektrifikace a elektrickou mobilitu nabídne také v podání modelů svých hlavních značek. Rozšíření modelové řady automobilů, nabízejících lokálně bezemisní provoz, je jednou z hlavních sfér činnosti, kterou definuje automatizované řízení, konektivita, elektrifikace a služby (ACES). Právě tento přístup je nedílnou součástí strategie automobilky nazvané NUMBER ONE > NEXT.

Mezi největší inovace konceptu BMW iX3 patří pátá generace pohonu BMW eDrive. Klíčovým přínosem tohoto elektrického pohonu budoucnosti je seskupení elektromotoru, převodovky a řídicí elektroniky uvnitř nové samostatné jednotky. Kromě toho pátá generace elektrického pohonu zahrnuje také nové výkonnější akumulátory. Tato nová technologie nabízí značná vylepšení v oblasti výkonu, dojezdu, hmotnosti, zavazadlového prostoru a praktičnosti. Prvním modelem značky BMW, který bude poháněn výhradně elektrickou energií, se tak stane plnohodnotný model kategorie Sport Activity Vehicle (SAV).

Flexibilní platforma

Vylepšené modelové platformy u nových vozů dovolí zástavbu jak pohonu předních či zadních kol, tak i pohonu všech kol. Díky tomu bude možné vybavit modely všech značek různými systémy pohonu. To znamená, že podle přání lze do jakéhokoliv modelu instalovat ryze spalovací motor, plug-in hybridní systém nebo čistě elektrický pohon. Představení páté generace elektrického pohonu opět výrazným způsobem usnadňuje jeho zabudování do různých modelových platforem. Jednotlivé komponenty nové technologie BMW eDrive mají nižší hmotnost, jsou adaptibilní a mají extrémně kompaktní konstrukci. Kromě toho „pasují“ do flexibilní konstrukce a z toho důvodu mohou být využity různými způsoby.

BMW X3, na jehož základech je koncept postaven, je jedním z prvních modelů, jehož konstrukce tuto flexibilitu potvrzuje. Kromě toho se BMW Concept iX3 vyznačuje speciálně vyvinutým zadním pomocným rámem a specifickým řešením podvozku.

BMW Concept iX3 s elektromotorem o výkonu 200 kW a dojezdem více než 400 kilometrů
BMW Concept iX3 využívá elektromotor páté generace, který generuje maximální výkon více než 200 kW/270 k. Pro tento vůz specificky navržený akumulátor má využitelnou kapacitu přes 70 kWh, což stačí k tomu, aby elektrické SAV ujelo podle měřicího cyklu WLTP na jedno nabití více než 400 kilometrů.

Další předností vysokonapěťového akumulátoru, vyvinutého pro pátou generaci elektrického pohonu, je jeho optimalizované nabíjení. Systém ukládání elektrické energie se vyznačuje nově vyvinutou řídicí jednotkou navrženou tak, aby byla schopná zvládat rychlonabíjení s příkonem až 150 kW. Tímto způsobem lze akumulátor nabít už za 30 minut.

Elektrická mobilita znamená také specifický vzhled
V přední části vozu vykazuje maska chladiče příbuznost s modely BMW i. Mezi charakteristické prvky vozu BMW Concept iX3 patří uzavřená maska chladiče ve tvaru ledvinek se známou grafikou modelů BMW i. Uzavřená plocha uvnitř ledvinek snižuje odpor vzduchu a zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozu. Najdeme zde také akcentní prvky v modré barvě BMW i uvnitř masky chladiče, loga značky v přední části vozu a na bočních prazích, stejně jako barevné prvky v zadním difuzoru zadního nárazníku. Tyto designové prvky jsou výrazným kontrastem vůči matně stříbrné barvě karoserie Moonstone Silver. Koncept je rovněž vybaven koly z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným designem.

Foto:BMW