130 let historie laku – rok 2018 je velkým rokem oslav značky Glasurit

Rok 2018 je pro prémiovou značku autoopravárenských laků Glasurit velmi významný. Před 130 lety položil Max Winkelmann základní kámen svého podnikání, ze kterého se v průběhu let stala světově známá a úspěšná značka autoopravárenských laků Glasurit. Od té doby se Glasurit nejen spolupodílel na vývoji lakových technologií, ale také přímo ovlivnil celou řadu výrobků svými barvami a designem.

Jeden z prvních produktů, které Max Winkelmann vyvinul, byl inovativní, krystalicky bílý lak. Do té doby bylo totiž běžné, že se pigmenty a laky nanášely jednotlivě ve dvou vrstvách. Max Winkelmann přišel s progresivní myšlenkou spojit pigmenty s pojivem do jednoho produktu a ten nabízet jako směs připravenou k aplikaci. V té době toto řešení představovalo velkou revoluci a podstatným způsobem přispělo k zjednodušení a ulehčení práce. Tato filozofie – vyvíjet inovativní produkty, nabízet prvotřídní kvalitu a zjednodušit uživatelům práci – tvoří dodnes základ úspěchu značky Glasurit.

V uplynulých 130 letech se značka Glasurit díky inovativním a efektivním produktům etablovala jako technologický lídr v oblasti speciálních povrchových úprav. Od roku 1925 začal Glasurit vyrábět laky ve výrobním závodě v Münsteru, tyto laky jako první v Německu dovolali aplikaci pomocí stříkací pistole. Jedním z dalších důležitých milníků v autoopravárenském lakovaní byl rok 1964, kdy Glasurit pod označením R54 zavedl dvouvrstvé metalické lakovaní. V 80tých letech minulého století pak BASF jednotlivé produkty pod označením Glasurit systematizuje do navazujícího a propojeného systému Glasurit Ratio, který nabízí a poskytuje racionální, zjednodušené a přehledné, bezpečné zpracování a přípravu materiálů k lakovaní a rovněž lakování samotné. Ke konci minulého století se začíná společnost více zajímat o ekologii a dopad chemického průmyslu na přírodu. Na výrobce jsou kladeny nejen přísnější požadavky v oblasti emisí a likvidace odpadů, ale také v oblasti samotné výroby a obsahu nebezpečných látek v samotných materiálech. Tento trend se nevyhnul ani lakům a nátěrovým hmotám. Dnes s velkou samozřejmostí používáme vodouředitelné systémy napříč všem typům využití a použití. V roce 1982 to však byla BASF a její značka autoopravárenských systémů GLASURIT, která jako první uvedla na trh funkční, vodouředitelný autoopravárenský systém. Glasurit R90 dokázal během velmi krátké doby překonat počáteční nedůvěru lakýrníků prokázal své kvality v aplikaci i koloristice, která je dodnes světovým měřítkem pro všechny ostatní systémy.

Nabídka Glasuritu se tedy neomezuje pouze na autoopravárenské produkty, celý systém je dotvářen inovativními nástroji pro vyhledávání odstínů, management provozu, správu zakázek a zvyšování efektivity provozu. Celý program je pak postaven na propracovaném systému školení a průběžného vzdělávání zaměstnanců všech úrovní, od přípravářů až po přijímací techniky a vedoucí management firem. Cílem tak není pouze bezvadné lakování, které perfektně chrání vůz proti korozi a dotváří dokonalý design, ale také fungující ekonomika provozu, minimalizace nákladů, lepší ergonomie a zlepšování pracovních podmínek, nastavení vícestranné komunikace a bezproblémové vyřešení zakázky ke spokojenosti zákazníka vůbec.     

Glasurit zůstal této filozofii věrný již 130 let a dosáhl tak nejen svého úspěchu, ale tento úspěch přenesl také na své zákazníky. Glasurit by chtěl tedy při této příležitosti poděkovat všem svým zákazníkům a partnerům po celém světě a doufám, že během tohoto roku bude celá řada příležitostí připomenout si toto jubileum a společně jej oslavit na jedné z mnoha připravovaných akcí.